Tervetuloa Kuusankoski-Seuran sivuille!

VAPPUSOITTO 2019 LÄHESTYY
~ TERVETULOA AVAAMAAN KOTISEUTUTALON KESÄ 2019! ~

Kuusankoski-Seuran aktiivit ovat ahkeroineet koko kevään, ja kotiseututalo on nyt ”käännetty ympäri”.

Arkkitehti Lars Sonck piirsi alun perin rakkaan kotiseututalomme Mäkikouluksi Kymintehtaan Öljymäelle. Pienet oppilaat kulkivat Kuusankosken ensimmäiseen kansakouluun lähes 60 vuoden ajan (1897-1956) ulkoterassilta oppilaiden tambuuriin eli eteiseen. – Kutsumme vappupäivänä kaikki kuusankoskelaiset kulkemaan kotiseututalolle näistä alkuperäisistä pääovista.

Kotiseututaloon kuljetaan kesällä 2019 sisään oikealta terassin kautta. Tervetuloa!

Vappusoitto ke 1.5. klo 9.30 – 11.00.

  • Juhlapuhe ja musiikkia
  • Juhlapuhujana kustantaja Pasi Luhtaniemi otsikolla Kotiseutu mielen maisemana

Löydät meidät myös Facebookista!

 

Print Friendly, PDF & Email